Fotografia Przygoda TOP 10

Kogo obserwować na Instagramie?

Instagram. Jedno z tych bliżej nieokreślonych w przestrzeni miejsc, które wciągają nas niczym ruchome piaski. I zarazem jedna z najbardziej inspirujących platform, których potencjał warto wykorzystać w mądry i praktyczny sposób. Co dokładnie oznacza pojęcie „ładne zdjęcie na Instagramie” i w jaki sposób pomaga nam w kształtowaniu stylu i umiejętności? Poznajcie subiektywne TOP 10 fotografów, których warto obserwować na Instagramie by OOPS!sidedown.


W jednym z poprzednich wpisów zaprezentowaliśmy Wam TOP 10 polecanych twórców wideo na Vimeo, jednak nie samym filmem człowiek (i bloger) żyje. Zwłaszcza, jeśli równie dużą uwagę przykłada do jakości fotografii. Z moich osobistych obserwacji wynika, że najlepszym miejscem do życia dla fotografa podróżniczego jest malownicze Północno-Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, znane jako Pacific Northwest. Tuż obok plasuje się Kanada, a jeśli betonowa dżungla ekscytuje nas równie mocno, co ta w Ameryce Południowej, idealne wydają się być także olbrzymie miasta, takie jak Nowy Jork czy Szanghaj.

Niestety nie każdemu dane jest mieszkać w Stanach, więc na chwilę obecną pozostaje nam przyglądanie się pracom najbardziej uzdolnionych fotografów i czerpanie z nich pełnymi garściami. Ludzi z dobrym okiem do zdjęć jest na Instagramie całe mnóstwo. Jak wybrać tych najlepszych? Kwestia gustu. My kierujemy się fotografiami z których bije obietnica przygody, eksponującymi naturę w swoim najlepszym wydaniu.

#1. Gürel Sahin (@guerelsahinpictures)

ig1

Niemiecki fotograf specjalizujący się w fotografii krajobrazowej. Na zdjęciach Gürela przeważają góry, natomiast kadry wydają się być żywcem wyjęte z reklam marek jakich jak The North Face czy Jack Wolfskin. Nie brakuje jednak zdjęć z najbardziej znanych i malowniczych zakątków Europy.

https://www.instagram.com/guerelsahinpictures // www.guerelsahinpictures.com

#2. Johan Lolos (@lebackpacker)

ig2

Johan to fotograf belgijskiego pochodzenia, który na drodze prób i błędów doszedł do iście mistrzowskiego poziomu. Kariera Johana jako fotografa na dobre rozpoczęła się jednak po zakończeniu studiów (z PR-u!), kiedy na rok wyruszył do Australii, dzieląc się swoimi zdjęciami ze śledzącymi go Instagramowiczami. Talent Belga doceniło m.in. National Geographic i DailyMail. Od tego czasu Johan zdążył zamieszkać w Nowej Zelandii, aby następnie przeprowadzić się do Kanady. Trzeba mu przyznać że wie doskonale, który kraj do życia wybrać, aby nie przestać zachwycać swoich fanów.

https://www.instagram.com/lebackpacker // http://johanlolos.com

#3. Nick Miller (@nickmillerza)

ig3

Nick Miller – afrykański (tak, pochodzi z RPA!) przedsiębiorca, twórca aplikacji zrzeszającej fanów wideo, YouTuber i fotograf podróżujący po świecie z samą śmietanką podróżniczej vlogosfery. Mimo, że na większości zdjęć pojawiają się przede wszystkim znajomi z którymi aktualnie podróżuje, na jego profilu nie brakuje też pięknych ujęć przyrody (RPA) czy wielkomiejskich krajobrazów.

https://www.instagram.com/nickmillerza

#4. Jamal Burger (@jayscale)

ig4

Jamal Burger, były student kinezjologii, fanatyk sportu i wielkich miast. Ten tajemniczy mieszkaniec Toronto to, moim skromnym zdaniem, jeden z najlepszych miejskich fotografów naszych czasów. W betonowo-stalowej dżungli czuje się jak ryba w wodzie, wspina się w zakazane miejsca, wychyla z pociągów i z okien helikopterów, byleby tylko uzyskać zamierzony efekt. Chapeau bas, mistrzu.

https://www.instagram.com/jayscale // http://www.jayscale.com

#5. Alexandra Taylor (@alliemtaylor)

ig5

Alexandra Taylor – czas przełamać męską przewagę i pokazać jedną z ciekawszych Instagramowiczek. Nie jestem pewna czy to Alexandra jest tutaj naczelnym fotografem czy też jej chłopak Robert, co nie zmienia faktu, że jako para stanowią bardzo miły dla oka duet fotograficzny. Obydwoje zamieszkują Portland, są więc kolejnymi mieszkańcami Pacific Northwest, którym można szczerze pozazdrościć pięknych okoliczności przyrody. Charakterystycznym elementem zdjęć na profilu Alexandry jest ona sama na tle zapierających dech w piersi widoków.

https://www.instagram.com/alliemtaylor

#6. Dylan Furst (@fursty)

ig6

Kolejny mieszkaniec urokliwego Pacific Northwest, specjalizujący się w fotografii outdoorowej. Fani lasów, namiotów i dzikich zwierząt z pewnością będą zadowoleni, bo Dylan serwuje na swoim Instagramie wyłącznie materiał wysokiej jakości. Na zdjęciach często pojawia się jego dziewczyna, której szczerzę zazdroszczę obecnego stylu życia. Większość fotografii pochodzi z terenów wspomnianego PNW oraz Waszyngtonu, w którym Dylan mieszka i pracuje na co dzień.

https://www.instagram.com/fursty // http://www.dylanfurstphoto.com

#7. Ben Brown (@mrbenbrown)

ig7

Brytyjski daily vloger, filmowiec i fotograf, wierny towarzysz słynnych YouTuberów podróżniczych, których często można spotkać na jego zdjęciach. Od dłuższego czasu mieszka w Cape Town. Co robi, że stać go na robienie tylu niesamowitych rzeczy, o których niejeden śmiertelnik mógłby pomarzyć? Nie mam pojęcia, ale jego życie to metafora pojęcia livin’ the dream.

https://www.instagram.com/mrbenbrown // https://www.youtube.com/benbrown

#8. Kyle Huock (@kylehuock)

Kyle to kolejny szczęśliwiec zamieszkujący Północno-Zachodnie Wybrzeże USA. Ze zdjęć Huock’a emanuje duch Wielkiej Przygody i poczucie nieustannego bycia w drodze. Fantastycznie oddaje nastrój i urok miejsc, które odwiedza. Po przejrzeniu galerii Kyle’a w głowie kiełkuje mi tylko jedna myśl – oby jak najszybciej złapać plecak, kupić namiot i ruszyć w drogę jego śladem.

ig8

https://www.instagram.com/kylehouck

#9. Mike Seehagel (@mikeseehagel)

ig9

Fotograf, ale i Motion Designer, dzielący się ze swoimi fanami przede wszystkim zdjęciami z Islandii, na której ma zamiar mieszkać przez kilka najbliższych miesięcy. Specjalizuje się w outdoorze oraz fotografowaniu dzikiej przyrody. Na tyle popularny, że nie musi używać hasztagów.

https://www.instagram.com/mikeseehagel

#10. Jennifer Bin (@jenniferbin)

ig10

Zestawienie zamyka kolejna rodzynka – Jennifer Bin, młoda kanadyjka, pani fotograf i UI/UX Designer, obecnie mieszkająca w Szanghaju. Znakiem szczególnym Jennifer jest fotografia uliczna. Dziewczyna jest na tyle dzielna, że wspięcie się na jeden z najwyższych wieżowców w mieście nie stanowi dla niej żadnego problemu (i dla jej znajomych także!). Część zdjęć przyprawia o szybsze bicie serca, co nie zmienia faktu, że Jen tysiące serc niewieścich podbija na Instagramie każdego dnia. Kto by pomyślał, że największe miasto Chin może być AŻ TAK zachwycające?

https://www.instagram.com/jenniferbin 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu będziecie równie zachwyceni, co ja. Instagram to niesamowicie ogromna kopalnia wiedzy i inspiracji, która może pomóc w rozwijaniu warsztatu fotograficznego, a przede wszystkim w wyrobieniu sobie dobrego gustu i wiedzy na temat światowej fotografii. Warto podpatrywać zagranicznych artystów, uczyć się od lepszych od siebie, a na koniec zaśpiewać im wszystkim instagramową piosenkę I Follow (You) od Lykke Li.