Porady Subiektywny przewodnik

W poszukiwaniu taniego mieszkania -Airbnb

Hurra! Zabukowałeś bilety w znakomitej promocji, trafiona okazja to połowa sukcesu! No dobrze, a czy już wiesz, gdzie będziesz nocować? Jeśli nie planujesz noclegu w hotelu 5-gwiazdkowym, ani nawet w 3-gwiazdkowym, pod uwagę weźmiesz prawdopodobnie najpopularniejsze opcje: couchsurfing (czyli spanie na przysłowiowej kanapie u obcej osoby) i dzielenie łóżka w hostelowym pokoju. I o ile oba rozwiązania są warte rozważenia i w większości przypadków owocują nowymi, ciekawymi znajomościami dzisiaj chciałabym zaproponować Ci coś jeszcze – wynajem pokoju lub mieszkania za pomocą portalu Airbnb.


(PSST! Jeśli interesuje Was, jak za darmoszkę zarobić 75 zł na pierwszą podróż, przescrollujcie post na sam dół).

Airbnb to założona w 2008 roku w Kalifornii nowoczesna platforma społecznościowa służąca publikacji oraz wyszukiwaniu ofert noclegu dostępnych w ponad 34 tysiącach miast w 192 państwach na świecie. Portal wyróżnia się prostotą, intuicyjną obsługą i zaufaniem milionów użytkowników.

Pierwszy raz o Airbnb usłyszałam od przyjaciółki, która za śmieszne pieniądze wynajęła  ze znajomymi mieszkanie w samym sercu Barcelony. Jako że zbliżał się termin wyjazdu do Budapesztu, postanowiliśmy sprawdzić, czy portal aby na pewno jest wart wszystkich usłyszanych pochwał.

Logując się przez specjalny link polecający od innego użytkownika, na dobry start na moje konto wpłynęły 92 złote. Dzięki temu za naprawdę niewielką dopłatą znaleźliśmy przytulną kawalerkę położoną w strategicznym punkcie miasta.

Zgadza się! W cenie równej noclegowi w kilkuosobowym pokoju hostelowym Airbnb często daje nam możliwość wynajęcia całego mieszkania (!). Warto także dodać, że na portalach poświęconych taniemu podróżowaniu (np. Fly4free) bardzo często pojawiają się rabaty, dzięki którym wpisując podany kod możemy zaoszczędzić nawet do 200 – 300 zł na jednej rezerwacji.

Dokładnie w ten sposób upolowaliśmy mieszkanie z dużym tarasem i fantastycznym widokiem na (uwaga, spoiler) Akropol czy zadbany pokój w nowoczesnym lokalu w Hiszpanii. Warto było? Wystarczy spojrzeć na miejsce, w którym już niedługo będziemy bujać się na hamaku!

 

No dobrze, ale na co warto zwrócić uwagę rezerwując nocleg przez Airbnb?

Rezerwację zaczynamy od wskazania miejsca, daty pobytu i zaznaczenia, jaka opcja noclegu interesuje nas najbardziej (wynajem mieszkania lub domu, prywatnego pokoju lub współdzielenia go z innym lokatorem). Następnym ważnym krokiem będzie wskazanie przedziału interesującej nas ceny – wykorzystamy do tego znajdujący się po lewej stronie suwak.

Jeśli interesuje nas nocleg w konkretnej części miasta, najlepszym rozwiązaniem będzie posłużenie się znajdującą się w lewym górnym rogu mapką. Podejmując decyzję o wyborze mieszkania lub pokoju, decydujmy się na opcje z jak największą liczbą recenzji napisanych przez poprzednich lokatorów. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o gospodarzu i mieć ogólny pogląd na to, co będzie czekało na nas po dotarciu na miejsce.

Na profilu gospodarza zwracamy uwagę na jego wskaźnik aktywności. Im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że szybko odpowie na nasze zapytanie o rezerwację. Kolejna ważna sprawa – zanim zarezerwujemy miejsce noclegowe, w miarę możliwości zawsze pytajmy gospodarza czy wybrany przez nas termin jest dostępny i pasuje obu stronom. Po akceptacji dokonujemy opłaty (możemy wpisać także kod rabatowy, który odejmie określoną sumę od całej kwoty) za pomocą karty kredytowej. Suma odpowiadająca cenie noclegu blokowana jest na naszej karcie, ale gospodarz otrzyma ją dopiero dzień po zakończeniu naszego pobytu. Moim zdaniem opcja świetna, bo nie muszę się obawiać, że właściciel mieszkania dostanie wcześniej pieniądze i ucieknie w las z moją kasą ;) Powiadomienie o wiadomości od gospodarza możemy otrzymywać także za pomocą SMS, co znacznie ułatwia i przyśpiesza kontakt. Zwłaszcza gdy jesteśmy w posiadaniu kodu rabatowego i bardzo zależy nam na czasie.

Po odbytej podróży wystawiamy gospodarzowi ocenę, a on ocenia nas jako wzorowych lokatorów ;) Im więcej pozytywnych opinii na naszym profilu (i im dokładniej opiszemy swoją osobę), tym większe prawdopodobieństwo, że szybko i bezproblemowo znajdziemy najbardziej odpowiadające nam lokum w danym kraju.

To jednak nie wszystko. Airbnb daje nam jeszcze możliwość… zarobku! Przy poleceniu strony znajomym i odbyciu przez nich podróży, na Twoje konto wpłynie 75 zł na kolejną rezerwację.

Chcecie spróbować swoich sił i zarobić na starcie 75 zł na pierwszy wyjazd? Skorzystajcie z tego linku polecającego, a przy okazji wspomożecie nas w kolejnych wyjazdach. Każda strona coś zyskuje, prawda, że całkiem fajny interes?